logo UE
Strona główna/Aktualności/Zmodernizowaliśmy już 70 proc. sieci wodociągowej

Zmodernizowaliśmy już 70 proc. sieci wodociągowej

25 Stycznia 2021

Na przełomie roku dosyć często występowały przerwy w dostawach wody. Szczególnie dotykały one mieszkańców Brzozowic i Kamienia. Wbrew powszechnym opiniom nie wynikały one jedynie z awarii lecz były skutkiem planowych prac przy modernizacji sieci. Niestety, czasem żeby było lepiej, to najpierw musi być gorzej.

Mieszkańcy domów przy niektórych odcinkach ulic zauważyli zapewne, że ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich w ostatnim czasie co chwilę usuwały awarie na sieci wodociągowej, często w tych samych miejscach. Największe utrudnienia dotknęły mieszkańców ul. bp. Nankera, ul. Długosza i ulic przyległych. Przerwy w dostawach wody wynikały właśnie z prowadzonych inwestycji polegających na wymianie starej sieci wodociągowej na nową.

Technologa robót związanych z wpięciem nowo wykonanych odcinków sieci wodociągowej do starych rurociągów wymaga wyłączenia zasilania w wodę nie tylko w miejscu, w którym przepięcie następuje, ale często obejmować musi o wiele większy obszar sieci wodociągowej.

- Bardzo często w trakcie prowadzenia takich robót, problemów przysparzają nam stare skorodowane rurociągi przebiegające w okolicy prowadzonych prac - mówi Izabela Małota, Dyrektor Techniczny MPWiK w Piekarach Śląskich. - Po prostu nie wytrzymują one zmian ciśnienia i, niejako przy okazji robót modernizacyjnych, ulegają awarii. To także wpływa na przerwy w dostawie wody.

W minionych latach MPWiK w Piekarach Śląskich zmodernizowało już ok. 70 proc. piekarskiej sieci wodociągowej. Stare, mocno awaryjne, stalowe i żeliwne rurociągi zostały wymienione na nowe, wykonane z polietylenu. 

Rury PE są odporne na większość związków chemicznych powodujących korozję i procesy starzenia się. Ponadto polietylenowe rury dobrze dostosowują się do dynamicznego otoczenia i mogą być stosowane na terenach szkód górniczych, które przecież ciągle występują na terenie naszego miasta. 

Nadal jednak jest jeszcze dużo miejsc, gdzie sieć wodociągowa jest stara i skorodowana. Przez lata negatywnie na jej stan techniczny wpływała działalność górnicza i trzeba czasu i dużych pieniędzy, by cała sieć wodociągowa była w oczekiwanym stanie.

- W 2021 roku planujmy szereg inwestycji związanych z modernizacją sieci wodociągowej - mówi Marek Tokarz, Prezes Zarządu MPWiK w Piekarach Śląskich. Chcemy zmodernizować ok. 6 km sieci wodociągowej z przyłączami, w tym min.:

  • w Dabrówce Wielkiej, kol. Dołki (ul. Główna, Szybowa, Mała, II etap prac), 
  • na Osiedlu Wieczorka, w rejonie bloków SM CHEMIK oraz na ulicy Armii Krajowej, 
  • na ul. Damrota (odcinek od ul. Jana Pawła II do ul. Konstytucji 3-go Maja) i na ul. Bocznej,
  • w rejonie ulicy bp. Nankera 194 i ulicy Krupy, przy budynkach nr 9-15,
  • na ulicy Tarnogórskiej (odcinek od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Zgrzebnioka).

W tym roku rozpocznie się również zakrojony na dużą skalę III etap budowy sieci wodociągowej na ul. bp. Nankera i Wyspiańskiego. W tym etapie stary, mocno awaryjny wodociąg będzie wymieniany w ul. bp. Nankera na odcinku od budynku nr 144 do ul. Brzechwy. W grudniu 2020 r. zakończyliśmy II etap tego zadania.

Inna przyczyna przerw w dostawach wody nie jest zależna od Spółki. W ostatnich tygodniach prace na swoich magistralach zasilających w wodę Piekary Śląskie prowadziło Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., jedyny dostawca wody dla miasta.

- Prace prowadzone przez GPW powodują przerwy w dostawie wody i mogą zaburzać przepływ w naszych sieciach powodując przejściowe zmętnienie wody i konieczność płukania rurociągów przez naszych pracowników, a co gorsza, mogą prowadzić również do awarii na starych odcinkach sieci - uzupełnia dyr. Małota.

Systematycznie, krok po kroku, starej sieci wodociągowej będzie coraz mniej. Wraz z kolejnymi inwestycjami awaryjność miejskiej sieci powinna się zmniejszać.

- Spółce zależy na tym równie mocno jak mieszkańcom - także z powodów finansowych i środowiskowych - mówi Prezes Tokarz. - Woda jest coraz droższa, a wszelkie awarie i straty wody powodują dla nas dodatkowe koszty. Nie chcemy marnować wody, także dlatego, że jest ona coraz bardziej deficytowym dobrem.

Sieć wodociągowa na terenie Piekar Śląskich

Sieć wodociągowa - materiały

Procent sieci

Długość sieci [km]:

Żeliwo

15,72

34,16

Stal

14,75

32,04

Polietylen

69,53

151,08

Łącznie

100,00

217,28

do góry