logo UE
Strona główna/Aktualności/Szczepienia w branży w drugim etapie

Szczepienia w branży w drugim etapie

19 Stycznia 2021

W odpowiedzi na pismo Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" dotyczące uwzględnienia pracowników sektora wod.-kan. w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COViD-19, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zostali uwzględnieni w strategii na II etapie szczepień.

Przypomnijmy, do drugiego etapu szczepień kwalifikują się osoby w wieku poniżej 60 lat, które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.

W drugim etapie zaszczepione zostaną także osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne".

Są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Rozpoczynanie kolejnych etapów, będzie zależało od tempa prowadzenia szczepień. Jak wiadomo od weekendu, w najbliższych tygodniach dostawy szczepionek będą mniejsze od zapowiadanych wcześniej przez firmę Pfizer, a to oznacza, że akcja szczepień czasowo zwolni. Jedncześnie jednak Pfizer zakłada, że na koniec I kwartału br. liczba dostarczonych do Polski szczepionek będzie zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami.

do góry