logo UE
Strona główna/Aktualności/Loggery nasłuchują nocą

Loggery nasłuchują nocą

15 Lutego 2021

Do wykrywania ukrytych wycieków na sieciach wodociągowych Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich wykorzystuje tzw. loggery. Loggery to urządzenia do akustycznego monitorowania sieci wodociągowych w celu oceny szczelności i lokalizacji wycieków.

- Jak wiadomo, cieknącą woda szumi. Właśnie możliwość wyłapania tego dźwięku pomaga wodociągowcom w odkryciu wycieków, które nie objawiają się na powierzchni ziemi. Tak często dzieje się min. w Centrum czy na terenie Brzozowic-Kamienia - wyjaśnia Marcel Gmyrek, kierownik Działu Sieci MPWiK w Piekarach Śląskich. - Dlatego tam najczęściej wykorzystujemy loggery, które pozwalają na pomiar szumów i zakresu częstotliwości wycieków. Po weryfikacji zarejestrowanych szumów możliwe staje się wykonanie korelacji pomiędzy sąsiednimi logerami i precyzyjne wskazanie miejsca wystąpienia awarii. 

Ten sposób lokalizacji wycieków najlepiej sprawdza się w godzinach nocnych. Kiedy spada ogólny poziom szumów, najłatwiej jest wyłapać te, które interesują wodociągowców. Loggery stosujemy w sytuacjach, gdy kontrolne odczyty wodomierzy wykazują wyraźnie ponadprzeciętne zużycie wody, a nigdzie na powierzchni nie pojawił się się wyciek.

do góry
Awaria na ul. Powstańców Warszawskich została już usunięta. Z powodu awarii wodociągowej na ul. Powstańców Warszawskich 7 wystąpi brak wody w dniu 31.07.2021r. od godziny 8:00 do godziny 14:00 obejmując następujące numery: ul. Powstańców Warszawskich 2, 2a, 3, 5, 7 i ul. Wyszyńskiego 26 a. Za utrudnienia przepraszamy. Uruchomiliśmy ponownie punkt kasowy w siedzibie Spółki • Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-12 • Biuro Obsługi Klienta pozostaje niedostępne dla interesantów • Pracownicy Spółki od poniedziałku do piątku, w godz. 7-15 są do dyspozycji Klientów • Sprawy załatwiać można telefonicznie (32 287 98 02 wew. 350, 351), mailowo (mpwik.piekary@mpwik-piekary.pl) lub za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (https://ebok.mpwik-piekary.pl).