logo UE
Strona główna/Aktualności/Loggery nasłuchują nocą

Loggery nasłuchują nocą

15 Lutego 2021

Do wykrywania ukrytych wycieków na sieciach wodociągowych Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich wykorzystuje tzw. loggery. Loggery to urządzenia do akustycznego monitorowania sieci wodociągowych w celu oceny szczelności i lokalizacji wycieków.

- Jak wiadomo, cieknącą woda szumi. Właśnie możliwość wyłapania tego dźwięku pomaga wodociągowcom w odkryciu wycieków, które nie objawiają się na powierzchni ziemi. Tak często dzieje się min. w Centrum czy na terenie Brzozowic-Kamienia - wyjaśnia Marcel Gmyrek, kierownik Działu Sieci MPWiK w Piekarach Śląskich. - Dlatego tam najczęściej wykorzystujemy loggery, które pozwalają na pomiar szumów i zakresu częstotliwości wycieków. Po weryfikacji zarejestrowanych szumów możliwe staje się wykonanie korelacji pomiędzy sąsiednimi logerami i precyzyjne wskazanie miejsca wystąpienia awarii. 

Ten sposób lokalizacji wycieków najlepiej sprawdza się w godzinach nocnych. Kiedy spada ogólny poziom szumów, najłatwiej jest wyłapać te, które interesują wodociągowców. Loggery stosujemy w sytuacjach, gdy kontrolne odczyty wodomierzy wykazują wyraźnie ponadprzeciętne zużycie wody, a nigdzie na powierzchni nie pojawił się się wyciek.

do góry
Od 4 maja przywróciliśmy wykonywanie wszelkich prac u Klientów, w tym montaż wodomierzy ogrodowych. • Do odwołania nieczynne pozostają kasa w siedzibie Spółki oraz Biuro Obsługi Klienta • Pracownicy Spółki od poniedziałku do piątku, w godz. 7-15 pozostają do dyspozycji Klientów • Sprawy załatwiać można telefonicznie (32 287 98 02 wew. 350, 351), mailowo (mpwik.piekary@mpwik-piekary.pl) lub za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (https://ebok.mpwik-piekary.pl).