logo UE
Strona główna/Aktualności/Ukryte rozwiązanie

Ukryte rozwiązanie

22 Marca 2022

Wody gruntowe są niewidoczne, ale ich wpływ jest widoczny wszędzie. Nasza woda pitna i urządzenia sanitarne, zaopatrzenie w żywność i stan środowiska naturalnego - wszystko to zależy od wód gruntowych.

Wody gruntowe mają kluczowe znaczenie dla zdrowego funkcjonowania ekosystemów, takich jak tereny podmokłe, delty rzek i obszary przybrzeżne; wody gruntowe zapewniają również stabilność gruntu i zapobiegają wtargnięcie wody morskiej pod ziemię.

Wody gruntowe zawsze miały krytyczne znaczenie dla ludzkiego społeczeństwa i ekosystemów, ale nie w pełni były tak traktowane. Wody podziemne muszą znajdować się w centrum tworzenia polityki zrównoważonego rozwoju.

Chronić i zachować

To, co robimy na powierzchni, ma znaczenie także dla tego co pod ziemią. Musimy zatem stosować nieszkodliwe, biodegradowalne nawozy, by jak najefektywniej wykorzystywać wody gruntowe. Tymczasem działalność człowieka często nadmiernie eksploatuje i zanieczyszcza wody gruntowe.

Dodatkowo nie mamy wystarczającej wiedzy o zasobach tych wód. Mimo, że wody gruntowe są poza zasięgiem wzroku, to nie możemy o nich zapominać. Wody gruntowe należy wykorzystywać ostrożnie i w sposób zrównoważony - ale nie możemy sprawnie zarządzać tym, czego nie monitorujemy. Wody gruntowe muszą być dokładnie zbadane, przeanalizowane i monitorowane.

Zmieniający się świat

Wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatycznych, zwłaszcza suszy. Musimy chronić i badać wody gruntowe, równoważąc potrzeby ludzi i planety.

Zasoby wodne są czułym wskaźnikiem zmian klimatu. W niektórych miejscach jest za dużo wody, w innych za mało. W najbardziej suchych częściach świata wody gruntowe mogą być jedynymi dostępnymi źródłami wody do jakich ludzie mogą mieć dostęp.

Wody podziemne przekraczają granice, podobnie jak zmiany klimatyczne. Musimy współpracować, aby poprawić transgraniczne wykorzystanie zasobów wód podziemnych, równoważąc potrzeby zmieniającego się świata.

www.worldwaterday.org

do góry