logo UE
Strona główna/Aktualności/Elegancja w wodociągach

Elegancja w wodociągach

25 Czerwca 2024

W trakcie tegorocznej, 30 edycji organizowanych w Bydgoszczy Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD - KAN, piekarskie wodociągi podpisały umowę na dostawę nowoczesnego pojazdu komunalnego do czyszczenia kanalizacji.

Dotychczas stosowane w mieście pojazd ma już ok. 20 lat i jest mocno wysłużony. Ponadto, przez tyle lat w branży dokonało się wiele technologicznych zmian i – co oczywiste – dzisiejsze pojazdy do obsługi kanalizacji, z tymi sprzed wielu lat łączy głównie nazwa. Obecnie do przeprowadzenia niektórych robót Spółka musi wynajmować pojazdy od firm zewnętrznych, a po zakupie nowego będzie mogła świadczyć swoje usługi innym.

Zamówiony pojazd ssąco-płuczący do czyszczenia kanalizacji, serii Elegance 2.0 będzie konstrukcją firmy Kaiser Moro zainstalowaną na 3-osiowym podwoziu marki Scania. Będzie dysponować jednym z najdłuższych, dostępnych na rynku węży ssących. Wąż, zwinięty w tzw. karuzeli na górze pojazdu, będzie miał 25 metrów, z czego 21 m długości użytkowej. Ten parametr jest dla pracowników bardzo ważny, wynika z doświadczeń i warunków spotykanych w mieście. W obecnie użytkowanym pojeździe wąż ma zaledwie 11 metrów co sprawia, że zasięg prac jest znacznie ograniczony.

Długi wąż ssący wymaga odpowiednio mocnej pompy podciśnieniowej i w taką nowy pojazd będzie wyposażony. Główny zbiornik o poj. 11400 litrów podzielony na komorę osadowa o poj. 9400 l i komorę wody czystej 2000 l  wykonany będzie ze stali węglowej, a dodatkowe dwa zbiorniki boczne, z tworzywa sztucznego pomieszczą łącznie 3600 l wody czystej.

Pojazd wyposażony będzie w dwa bębny z węzami wysokociśnieniowymi o średnicach  ½” i długości 80 m oraz  1” i długości 120 m, sterowane hydraulicznie. Całość zabudowy wraz z niezwykle wyrafinowanym ramieniem (wysięgnikiem), wyginającym i rozsuwającym się w wielu płaszczyznach, sterowana jest pilotem przy użyciu technologii bezprzewodowej. Jedynie podnoszenie beczki, przy jej opróżnianiu, z powodów bezpieczeństwa, wymaga stosowania innego sterownika, tzw. pilota zintegrowanego.

Zamówiony pojazd będzie doskonale oświetlony, co pozwoli na bezpieczną pracę także po zmierzchu. Co wyjątkowe, pojazd będzie wyposażony w dodatkową pompę inżektorową umożliwiającą alternatywny sposób napełniania zbiorników.

Samochód będzie znacznie lepiej od obecnego przystosowany do pracy w warunkach zimowych. Podgrzewane elementy układu wysokociśnieniowego umożliwią pracę w temperaturze do -10 st. C, choć producent przewiduje możliwość pracy nawet w -20 st. C.

Scania R-450 spełnia najsurowsze normy środowiskowe, ma klimatyzowaną kabinę i automatyczną skrzynię biegów, a w wersji 3-osiowej tylna oś jest skrętna. Pojazd będzie mieć 3,95 m wysokości i 9,5 m długości.

Wartość podpisanej umowy wynosi ok. 2,5 mln zł. Zakup sfinansowany będzie z kredytu inwestycyjnego. Dostawa ma nastąpić w I kwartale przyszłego roku. Wykonawcą pojazdu jest firma KanRo Ltd sp. z o.o. z Białegostoku, od połowy lat 90-tych XX w. budująca pojazdy do czyszczenia kanalizacji. KanRo jest w Polsce wyłącznym przedstawicielem firmy KAISER AG z Liechtensteinu, wiodącego producenta pojazdów do czyszczenia kanalizacji.

 

do góry