logo UE
Strona główna/Aktualności/Oszczędzaj wodę

Oszczędzaj wodę

9 Lipca 2024

Przybywa gmin, których władze wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące zużywania przez mieszkańców wody z sieci wodociągowej. W naszym regionie sytuacja hydrologiczna nie jest zła, co nie oznacza, że nie warto samemu zadbać o oszczędne i przemyślane korzystanie z wody.

Wprowadzane ograniczenia w zużyciu wody mogą dotyczyć niektórych zastosowań, jak nawadnianie trawników, mycie samochodów czy napełnianie basenów. Mogą też ograniczać dostępną odbiorcy ilość wody lub czas w którym pobór jest możliwy.

W naszym regionie sytuacja hydrologiczna nie zmusza władz lokalnych do wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń czy zakazów poboru wody. Ale chociażby mieszkańcy wyżej położonych budynków w Kozłowej Górze dobrze wiedzą, że w okresie większego poboru wody, w upalne, letnie dni są godziny, kiedy doświadczają obniżonego ciśnienie wody. Natychmiast mogą im pomóc sąsiedzi mieszkający niżej, gdyby w ramach sąsiedzkiej solidarności odłożyli podlewanie ogródka, czy uzupełnianie wody w basenie na godziny późno wieczorne.

Warto wiedzieć, że za naruszenie wprowadzonego zakazu podlewania ogródków i trawników wodą z wodociągów można otrzymać karę grzywny do 500 zł lub naganę. Kwoty grzywien mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów.

Znacznie surowsze konsekwencje finansowe może spowodować nielegalne podłączenie się do hydrantu, np. w celu nawadniania trawnika. Zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

Na poniższej mapie zaznaczone są gminy, których władze wprowadziły ograniczenia w zużyciu wody. Każdego lata jest ich coraz więcej. Interaktywna, aktualna mapę znajduje się TUTAJ

Zdaniem meteorologów obecny rok może być jednym z najbardziej suchych w historii pomiarów, a zmiany klimatyczne przyczyniają się do coraz częstszych i dłuższych okresów suszy. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy nie czekali na apele i zakazy lecz sami dbali o racjonalne i oszczędne użytkowanie wody. Przecież to nasze wspólne dobro.

do góry