logo UE
Strona główna/Aktualności/Słoneczna oczyszczalnia

Słoneczna oczyszczalnia

27 Lipca 2020

 

Dzisiaj rozpoczęły się prace przygotowawcze do montażu paneli fotowoltaicznych na terenie Oczyszczalni Ścieków „Południe”. Na wykonanie instalacji wykonawca ma 45 dni. To pierwsza inwestycja MPWiK w Piekarach Śląskich w odnawialne źródła energii.

W poniedziałek, 27 lipca na terenie Oczyszczalni Ścieków „Południe” przy ul. Przyjaźni w Piekarach Śląskich pojawili się pracownicy firmy Polska Energia Sp.z o.o. Sp.k. z Andrychowa, którzy w ciągu najbliższych kilku tygodni zamontują panele fotowoltaiczne. Projekt instalacji został wykonany przez firmę PIRE Projekty i Roboty Elektryczne Paweł Płonka z siedzibą w Nowej Wsi.

Moc instalacji wyniesie 49,64 kWp (obecna moc przyłączeniowa to 170 kW) i pozwoli na zaspokojenie ok. 10 proc. potrzeb energetycznych Oczyszczalni Ścieków „Południe”. Koszt realizowanej inwestycji to ok. 227 tys. zł i ma zostać wykonana w ciągu 45 dni od dnia udostępnienia placu budowy. To oznacza, że na przełomie pierwszej i drugiej dekady września instalacja powinna być oddana do użytku.

Jednocześnie w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich prowadzony jest audyt energetyczny mający określić warunki dalszych inwestycji firmy w odnawialne źródła energii. Oprócz instalacji fotowoltaicznych rozważamy wykorzystanie pomp ciepła. Ewentualne prace z całą pewnością nie rozpoczną się jednak w tym roku.

Oczyszczalnia Południe - fotowoltaika

Od 27 lipca do 7 sierpnia na terenie Oczyszczalni Ścieków „Południe” przy ul. Przyjaźni w Piekarach Śląskich trwały prace przy budowie instalacji fotowoltaicznej.

Moc instalacji wyniesie 49,64 kWp (obecna moc przyłączeniowa to 170 kW) i pozwoli na zaspokojenie ok. 10 proc. potrzeb energetycznych Oczyszczalni Ścieków „Południe”. Koszt realizowanej inwestycji to ok. 227 tys. zł.

Prace wykonała firma Polska Energia Sp.z o.o. Sp.k. z Andrychowa.

do góry