logo UE

Prasa i kasa

8 Września 2021
Od końca sierpnia, w Oczyszczalni Północ działa nowa prasa osadów. Pierwsze dni poświęcone były na osiągnięcie prawidłowych parametrów działania prasy. Ten etap został już zakończony i teraz prasa pracuje z zakładaną wydajnością.
Nowa prasa pozwala na osiągnięcie blisko 21 proc. tzw. masy suchej, a dotąd, używając starej prasy, osiągaliśmy maksymalnie 12 do 14 proc. Ta różnica w zasadniczy sposób przekłada się na oszczędności ekonomiczne.
- Odwodniony osad wywożony jest z terenu oczyszczalni przez specjalistyczne firmy, posiadające stosowne zezwolenia - mówi kierownik Działu Oczyszczalń, Marek Strugała. Im osad jest bardziej odwodniony tym jest go mniej, a to przekłada sie na wymierne oszczędności. Planujemy, że w wyniku tej inwestycji koszty ponoszone na wywóz osadu obniżymy o ok. 20 proc. W ubiegłym roku zapłaciliśmy za tę usługę ok. 840 tys., a to oznacza, że rocznie Spółka zaoszczędzi ok. 200 tys.
- Dodatkowo zaoszczędzimy ok. 7000 zł miesiecznie na wodzie. Nowa prasa nie potrzebuje bowiem wody do celów technologicznych - wyjaśnia kierownik Strugała - a stara potrzebowała jej tyle, że nie wystarczało nam wody technologicznej i musielismy dobierać równiez wodę z sieci wodociągowej.
Nowa prasa w Oczyszczalni Północ już działaNowa prasa w Oczyszczalni Północ już działaNowa prasa w Oczyszczalni Północ już działa
do góry