logo UE
Strona główna/Aktualności/Polskiej ustawy brak

Polskiej ustawy brak

6 Lipca 2021
Od 3 lipca państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dysponować aktami prawnymi zawierającymi opisy środków prowadzących do zmniejszenia stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, których nie da się poddać recyklingowi. Celem jest wycofanie z użytku wielu produktów jednorazowego użytku m.in. słomek czy sztućców.
Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, konieczne jest znakowanie takich produktów oraz wdrażanie rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Na początku czerwca Komisja Europejska opublikowała wytyczne, które definiują jakie produkty mają być objęte ograniczeniami i zakazami.
Zdaniem Klary Ramm, ekspertki Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, dyrektywa jest bardzo ważna także dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej, gdyż jako zaśmiecanie traktuje wyrzucanie do toalety odpadów (głównie podpasek, tamponów i chusteczek nawilżanych). Ponadto nakazuje znakowania takich produktów specjalnym symbolem, który widzicie poniżej.
Symbol jakim znakowane mają być produkty jednorazowe zawierające plastik
Niestety, polski projekt "Ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw", utknął w konsultacjach. W dodatku nie porządkuje kwestii produktów jednorazowego użytku trafiających do toalety.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2021-07-06 Dyrektywa UE 2019/904
ilość pobrań: 360
Dyrektywa UE 2019/904 479.85KB zobacz
pdf 2021-07-06 Wytyczne Komisji Europejskiej do dyrektywy
ilość pobrań: 688
Wytyczne Komisji Europejskiej do dyrektywy 1.46MB zobacz

do góry