logo UE
Strona główna/Aktualności/Polskiej ustawy brak

Polskiej ustawy brak

6 Lipca 2021
Od 3 lipca państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dysponować aktami prawnymi zawierającymi opisy środków prowadzących do zmniejszenia stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, których nie da się poddać recyklingowi. Celem jest wycofanie z użytku wielu produktów jednorazowego użytku m.in. słomek czy sztućców.
Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, konieczne jest znakowanie takich produktów oraz wdrażanie rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Na początku czerwca Komisja Europejska opublikowała wytyczne, które definiują jakie produkty mają być objęte ograniczeniami i zakazami.
Zdaniem Klary Ramm, ekspertki Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, dyrektywa jest bardzo ważna także dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej, gdyż jako zaśmiecanie traktuje wyrzucanie do toalety odpadów (głównie podpasek, tamponów i chusteczek nawilżanych). Ponadto nakazuje znakowania takich produktów specjalnym symbolem, który widzicie poniżej.
Symbol jakim znakowane mają być produkty jednorazowe zawierające plastik
Niestety, polski projekt "Ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw", utknął w konsultacjach. W dodatku nie porządkuje kwestii produktów jednorazowego użytku trafiających do toalety.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2021-07-06 Dyrektywa UE 2019/904
ilość pobrań: 26
Dyrektywa UE 2019/904 479.85KB zobacz
pdf 2021-07-06 Wytyczne Komisji Europejskiej do dyrektywy
ilość pobrań: 22
Wytyczne Komisji Europejskiej do dyrektywy 1.46MB zobacz

do góry
Awaria na ul. Powstańców Warszawskich została już usunięta. Z powodu awarii wodociągowej na ul. Powstańców Warszawskich 7 wystąpi brak wody w dniu 31.07.2021r. od godziny 8:00 do godziny 14:00 obejmując następujące numery: ul. Powstańców Warszawskich 2, 2a, 3, 5, 7 i ul. Wyszyńskiego 26 a. Za utrudnienia przepraszamy. Uruchomiliśmy ponownie punkt kasowy w siedzibie Spółki • Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-12 • Biuro Obsługi Klienta pozostaje niedostępne dla interesantów • Pracownicy Spółki od poniedziałku do piątku, w godz. 7-15 są do dyspozycji Klientów • Sprawy załatwiać można telefonicznie (32 287 98 02 wew. 350, 351), mailowo (mpwik.piekary@mpwik-piekary.pl) lub za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (https://ebok.mpwik-piekary.pl).