logo UE
Strona główna/Aktualności/Plany inwestycyjne

Plany inwestycyjne

30 Maja 2022

W najbliższych 3 latach Spółka przeznaczy na inwestycje o prawie 4 mln zł mniej niż pierwotnie zakładała; w pierwszej wersji planowała zainwestować 16.017.000,00 zł, a po korekcie wartość inwestycji wynosi 12.026.500,00 zł. Planowane nakłady inwestycyjne finansowane będą z kredytu bankowego.

- Zmiana planu jest efektem inflacji i wzrostu cen nośników energii, materiałów i usług - wyjaśnia Marek Tokarz, prezes MPWiK w Piekarach Śląskich. - Budując, przyjętą na początku ubiegłego roku, trzyletnią taryfę nie mogliśmy przewidywać tego co na rynku stanie się kilka miesięcy później. W identycznej sytuacji są zresztą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w większości miast i gmin, w całym kraju.

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku prąd zdrożał aż o 229,30 zł za MWh. To niemal 100-proc. podwyżka. Jeśli porównywać pierwsze kwartały ostatnich 12 lat okaże się, że mamy do czynienia z najwyższym historycznie wzrostem średniej ceny, a prezes URE wskazuje, że cena prądu może być wkrótce jeszcze wyższa.

W takiej sytuacji Spółka postanowiła zintensyfikować inwestycje, które przyczynią się do obniżenia kosztów energii. Jeszcze w tym roku w systemach centralnego ogrzewania na oczyszczalniach „Północ” i „Południe” zainstalowane zostaną pompy ciepła (odpowiednio za 800 i 200 tys. zł netto). Takie rozwiązanie pozwala wykorzystywać temperaturę ścieków, wykorzystywać energię, która dotąd była bezpowrotnie tracona.

Na terenie oczyszczalni „Północ” powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 x 50 kW. Prace już trwają więc pierwsze oszczędności pojawią się na początku lata. To ważne, że uda się wykorzystać czas kiedy operacja słońca jest największa.

Spółka kupi także urządzenia telemetryczne do strefowania sieci wodociągowej (160 tys. zł), gdyż mają one wpływ na ograniczanie strat wody przez szybkie lokalizowanie awarii. Proces strefowania sieci został rozpoczęty jeszcze w ubiegłym roku i stopniowo obejmuje kolejne obszary miejskiej sieci. Osiągane w ten sposób oszczędności są wyraźne, a w niektórych miesiącach wręcz spektakularne.

W bieżącym roku Spółka planuje także budowę wodociągu w ul. Tarnogórskiej (na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do ul. Zgrzebnioka, budowę kanału sanitarnego w ul. Przyjaźni i przebudowę kanalizacji sanitarnej w ul. Łąkowej. Wymienione prace będą kosztować powyżej 1,2 mln zł. Zaprojektowana zostanie też kanalizacja sanitarna dla ul. Ogrodowej, a budowa sieci wodociągowej w ul. Jasnej jest już mocno zaawansowana.

W przyszłym roku wartość planowanych inwestycji zmniejszy się nieznacznie, z 4 mln 663 tys. zł na 4 mln 496 tys. zł. Największą inwestycją będzie II etap budowy wodociągu i kanalizacji sanitarnej w ul. Stalowej (nieco ponad 1,6 mln zł). Powstanie także kanalizacja sanitarna w ul. Ogrodowej (300 tys. zł) i projekt sieci wodociągowej wraz przyłączami, w ul. Skłodowskiej od numeru 1 do 47.

Na terenie Oczyszczalni Ścieków „Północ” Spółka zamierza wybudować garaż dla nowego samochodu asenizacyjnego „WUKO”. Leasing takiego pojazdu także rozpocznie się w roku 2023, gdyż użytkowany obecnie jest bardzo wyeksploatowany.

Jeśli o samochodach mowa, piekarskie wodociągi są jednym z uczestników przetargu na leasing samochodów elektrycznych, który prowadzony jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W ramach tego przetargu MPWiK zamierza wyleasingować 3 samochody, m.in. na potrzeby Działu Eksploatacji Sieci Wod.-Kan. i Działu Oczyszczalń i Przepompowni Ścieków. W Spółce jeździ już jeden samochód elektryczny, a pozyskanie kolejnych jest konieczne z uwagi na zapisy „Ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych”. Zgodnie z jej zapisami do 2025 roku 30 proc. pojazdów użytkowanych przez Spółkę będzie musiało być zero- lub niskoemisyjnych. Startując w przetargu organizowanym przez GZM dla bardzo wielu podmiotów z terenu województwa, piekarski MPWiK spodziewa się wynegocjowania znacznie korzystniejszych cen, niż gdyby sam ogłosił przetarg na 3 pojazdy.

W 2024 roku Spółka planuje m.in. budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w ul. K. Odnowiciela (1,61 mln zł), budowę zaprojektowanej rok wcześniej sieci wodociągowej w ul. Skłodowskiej oraz zaprojektowanie sieci wodociągowej w ul. Spokojnej i ul. Spółdzielczej.

- Jak wynika z przedstawionego planu - podsumowuje prezes  Marek Tokarz - najbliższe 3 lata zamierzamy poświęcić z jednej strony na modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a z drugiej na poprawę naszych możliwości technicznych i rozwinięcie zaplecza informatycznego.

do góry