logo UE
Strona główna/Aktualności/Coraz trudniejsza sytuacja branży

Coraz trudniejsza sytuacja branży

25 Maja 2022

Zaostrza się konflikt pomiędzy przedsiębiorstwami wodociągowymi z całego kraju, reprezentowanymi przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, a regulatorem rynku Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Przedmiotem sporu jest blokowanie przez Wody Polskie zmian cen taryf za wodę i ścieki, które rozpatrując wnioski przedsiębiorstw wodociągowych nie uwzględniają zmieniającej się sytuacji rynkowej.

Polityka prowadzona przez regulatora prowadzi do pogarszania się kondycji finansowej przedsiębiorstw wodociągowych. Firmy te z jednej strony narażone są na wszystkie negatywne tendencje występujące na rynku, np. inflację i wzrosty cen energii, a z drugiej strony nie otrzymują zgody PGW Wody Polskie na podniesienie taryf. Jednocześnie Wody Polskie prowadzą kłamliwą kampanię informacyjną sugerującą, że celem działań regulatora jest ochrona klientów spółek wodociągowo-kanalizacyjnych przed nieuzasadnionymi i nadmiernymi podwyżkami cen wody i ścieków.

Jak informuje Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie w rezultacie działań PGW Wody Polskie pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw wodociągowych, z których wiele wykazało straty po pierwszym kwartale br. Izba zwraca uwagę, że ochrona interesów odbiorców usług „nie może oznaczać jedynie ochrony interesów finansowych przez stosowanie niskich cen i stawek opłat. Ochroną interesów odbiorców usług jest też dbanie o ciągły i niezawodny sposób dostaw wody i odbioru ścieków w sposób wymagający ponoszenia odpowiednich kosztów i przełożenia tego na wartość niezbędnych przychodów będących podstawą do ustalania cen za wodę i ścieki.”

Cała treść stanowiska Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” dostępna jest poniżej.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2022-05-25 Pismo IGWP do Wód Polskich
ilość pobrań: 247
Pismo IGWP do Wód Polskich 301.4KB zobacz

do góry