logo UE
Strona główna/Aktualności/Marnotrawienie wody jest grzechem

Marnotrawienie wody jest grzechem

22 Marca 2020

16 stycznia 2020 r. wodociągowcy województwa śląskiego spotkali się z Arcybiskupem Metropolitą Katowickim Wiktorem Skworcem. Podczas spotkania rozmawiano o najistotniejszych problemach branży i jej dokonaniach, a także o przypadającym dziś Światowym Dniu Wody. Arcybiskup Wiktor Skworc zadeklarował przygotowanie stosownego wystąpienia.

Zgodnie z tą deklaracją ogłoszone zostało słowo biskupów z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Czytamy w nim m.in.: “Woda jest żywiołem, z którym należy roztropnie się obchodzić. Wśród nasilających się zjawisk atmosferycznych, mamy gwałtowne opady deszczu powodujące podtopienia i zdarzające się dość często powodzie. Można im przeciwdziałać poprzez budowanie suchych zbiorników wodnych, mądrą regulację rzek, respektowanie naturalnych terenów zalewowych, ale też przez zwyczajną roztropność w asfaltowaniu i betonowaniu naszych miast i wsi. Nie wolno zabetonowywać naszej ziemi, bo woda musi do niej wrócić, by dalej móc nam służyć. Wodę, która, jak mówił św. Franciszek, jest „pokorna” i „czysta”, należy chronić. Grzechem przeciwko Stwórcy, człowiekowi i stworzeniu jest: marnotrawienie wody, zatruwanie jej ściekami, które nie trafiają, tak jak powinny, do kanalizacji, zaśmiecanie rzek, jezior, zbiorników wodnych, kanalizacji śmieciami oraz odpadami. Potępić też należy sprowadzanie, często z zagranicy i porzucanie czy wylewanie w przypadkowych miejscach toksycznych odpadów, które prędzej lub później zanieczyszczą wody gruntowe i rzeki. Te i tym podobne praktyki są moralnie naganne i trzeba je nazwać grzechami ekologicznymi.”
List podpisali wspólnie Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Grzegorz Kaszak Biskup Sosnowiecki i Jan Kopiec Biskup Gliwicki.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2020-05-27 Cały list
ilość pobrań: 506
Cały list 162.29KB zobacz

do góry