logo UE
Strona główna/Aktualności/Jak wodociągi oszczędzają na wodzie (2)

Jak wodociągi oszczędzają na wodzie (2)

5 Stycznia 2022

Ważnymi inwestycjami mającymi na celu oszczędzanie wody jest wymiana pras do osuszania odpadów, które są jednym z elementów ciągu technologicznego obu piekarskich oczyszczalni. Najpierw wymieniona została prasa na większej Oczyszczalni „Północ”, wkrótce wymieniona będzie prasa na Oczyszczalni „Południe”.

Te inwestycje przynoszą korzyści na trzy sposoby. Spółka oszczędza na wodzie, prądzie i kosztach wywozu osadów. - Od chwili uruchomienia nowej prasy, co nastąpiło z końcem sierpnia br. tylko na wodzie oszczędzamy ok. 7000 zł miesięcznie - wyjaśnia kierownik Działu Oczyszczalń i Przepompowni Ścieków MPWiK w Piekarach Śląskich, Marek Strugała.

Nowa prasa jest także znacznie bardziej efektywna. Im osad jest bardziej odwodniony tym jest go mniej, a to przekłada się na wymierne oszczędności. W wyniku tej inwestycji koszty wywozu osadu obniżyliśmy o ok. 20 proc., a to oznacza, że rocznie Spółka zaoszczędzi ok. 200 tys. zł. A wkrótce Spółka uruchomi podobną prasę na drugiej oczyszczalni.

Niejako powiązana z kupnem prasy jest inwestycja w nową wagę stacjonarną. Każdy kilogram osadów mniej, to konkretne oszczędności. Dlatego skoro już Spółka zainwestowała w prasę, to chce też dokładnie wiedzieć jakie ilości odpadów są wywożone.

do góry