logo UE
Strona główna/Aktualności/Jak wodociągi oszczędzają na wodzie (1)

Jak wodociągi oszczędzają na wodzie (1)

4 Stycznia 2022

Hurtowa cena wody dostarczanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. do Piekar Śląskich wzrosła od 1 lipca 2021 roku o blisko 10 proc. za 1 m3. Ponieważ GPW jest jedynym dostawcą wody dla miasta, sprawa ma znaczenie strategiczne. W takiej sytuacji w MPWiK podjęliśmy prace nad podziałem miejskiej sieci wodociągowej na opomiarowane strefy, w których monitorujemy ciśnienie oraz parametry dotyczące bilansu wody w danej strefie. Działania Spółki wynikają z potrzeby kontroli nad wyciekami wody z sieci wodociągowej i minimalizowania strat wody przy użyciu narzędzi informatycznych.

Już na przełomie lat 2019 i 2020, w Piekarach Śląskich uruchomiliśmy pierwszy w Polsce, zdalny odczyt wody w skali całego miasta. Trzeba było zaledwie kilku miesięcy by stwierdzić, że uruchomiony system, w obliczu pandemicznych obostrzeń daje Spółce i mieszkańcom korzyści jakich nie można było nawet zakładać.

- Od tamtej pory, stworzony wtedy system anten, koncentratorów i serwerów, czytających, przesyłających, gromadzących i analizujących dane z nakładek na wodomierze stale rozbudowujemy i wzbogacamy o nowe funkcjonalności - wyjaśnia Izabela Małota, dyrektor techniczna MPWiK w Piekarach Śląskich. To właśnie ten sam system wykorzystujemy obecnie do wspomnianego strefowania miejskiej sieci i szybkiego wykrywania wycieków wody. System rejestrując dane w czasie rzeczywistym pozwala na natychmiastowe wykrycie wycieków zanim te ujawnią się na powierzchni terenu. Szybka lokalizacja miejsc wycieku to szansa na ograniczenie strat wody i zmniejszenie kosztów jej zakupu. Na terenie miasta działa już 6 takich stref - wszystkie powstały w ubiegłym roku, a docelowo powstanie ok. 15.

Innym działaniem jest systematyczna rozbudowa i unowocześnianie miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Nowe rury to mniej awarii, a co za tym idzie mniejsze straty. Miasto jest zwodociągowane i skanalizowane w 100%, a długość miejskiej sieci wodociągowej wraz z przyłączami wynosi ponad 217 km. Sieć kanalizacyjna jest w większości nowa. Pomimo tego w latach 2020/21 Spółka wybudowała ok. 3,5 km sieci wodociągowej z przyłączami oraz 1,6 km kanalizacji sanitarnej z przyłączami. Wdała na to łącznie blisko 1,5 mln zł.

do góry