logo UE
Strona główna/Aktualności/Budowy i remonty/Inwestycje zgodnie z planem

Inwestycje zgodnie z planem

30 Czerwca 2020

Koronawirus wstrzymał lub spowolnił wiele spraw, zmusił do zmodyfikowania działania ale na szczęście nie miał wpływu na rytm inwestycji sieciowych prowadzonych na terenie miasta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich. Na rok 2020 zaplanowaliśmy kilka inwestycji sieciowych o łącznej wartości ok. 4 mln zł i wszystkie zrealizujemy.

Zresztą część zaplanowanych zadań już została zakończona. Wybudowana została sieć wodociągowa i kanalizacyjna na ul. Grabowej i Długosza, zakończony został I etap prac związanych z budową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy  Radzionkowskiej (pomiędzy ulicą  Radzionkowską a Pod Gajem), przebudowana została sieć kanalizacji sanitarnej na ul. Polnej.

Widok robót prowadzonych na ul. Długosza

– W minionych latach zmodernizowaliśmy już większą część piekarskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej - mówi Marek Tokarz, prezes MPWiK w Piekarach Śląskich. – Nadal jednak jest jeszcze dużo miejsc, gdzie sieć wod.-kan. jest stara, a dodatkowo, prowadzona dawniej działalność górnicza, negatywnie wpłynęła na jej stan techniczny. Przewody  kanalizacyjne często są zapadnięte, popękane i przerośnięte korzeniami. W celu poprawy działania i zapobiegania powstawania zatorów w kanałach  zmuszeni jesteśmy stale dokonywać regularnych przeglądów i czyścić sieć kanalizacyjną. Problemów przysparzają nam również niektóre stare sieci wodociągowe. Mieszkańcy domów na niektórych odcinkach ulic wiedzą, że nasi pracownicy co kilka tygodni usuwają awarie na sieci wodociągowej w tych samych miejscach. Dla mieszkańców nie jest to komfortowe, a my odnotowujemy niepotrzebne straty wody. Dlatego planując inwestycje, w pierwszej kolejności uwzględniamy takie miejsca, by sukcesywnie wymieniać stare sieci wod.-kan na nowe.   

- Prace, które przeprowadziliśmy przy ul. Radzionkowskiej i Grabowej miały także inny, ważny dla miasta cel. Rozbudowując tam sieć wodną i kanalizacyjną przygotowaliśmy te tereny pod ewentualne przyszłe inwestycje – wyjaśnia Izabela Małota  dyrektor techniczna MPWiK w Piekarach Śląskich .

- Obecnie trwa II etap budowy sieci wodociągowej w rejonie Kolonii Dołki oraz budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi na ul. Franciszka Żwirki. W tym roku rozpocznie się jeszcze, zakrojony na dużą skalę, II etap budowy sieci wodociągowej w  ul. bpa Nankera i Wyspiańskiego. W tym etapie  wodociąg będzie wymieniany  na  ul.Bpa Nankera  na odcinku od ul. Partyzantów do wysokości budynku nr 135.  W  roku 2015 wykonaliśmy pierwszą część prac w tym rejonie, w tym chcemy wykonać II etap, a w przyszłym  roku zakończyć  zadanie realizując etap III - mówi dyr. Małota. 

Modernizacja  sieci wodociągowej spowoduje że spadnie awaryjność i poprawi się ciśnienie wody. Wzrośnie także wydajność hydrantów p.poż. , co ma istotny wpływ na jakość ochrony przeciwpożarowej.

do góry