logo UE
Strona główna/Aktualności/Pijcie wodę z kranu!

Pijcie wodę z kranu!

2 Czerwca 2021

Piekary Śląskie nie mają własnego ujęcia wody; cała woda, którą dostarczamy mieszkańcom pochodzi z ujęć Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. Do większości mieszkań płynie woda ze Stacji Uzdatniania Wody „Bibiela” oraz stacji „Kozłowa Góra”. Jedynie mieszkańcy Dąbrówki Wielkiej piją wodę dostarczaną ze zbiornika sieciowego „Murcki”.

- Woda w Piekarach Śląskich klasyfikowana jest jako miękka (Kozłowa Góra) lub średnio twarda (Bibiela) i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Zanim woda dotrze do kranu klienta, wielokrotnie poddawana jest rozmaitym analizom: fizyczno-chemicznym, mikrobiologicznym, sensorycznym i hydrobiologicznym. Badania wykonywane są na każdym etapie od momentu poboru wody, aż do przyłącza wody u klienta. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich zleca takie badania certyfikowanej jednostce badawczej, która prowadzi cykliczne badania wody w 14 punktach poboru rozsianych na terenie całego miasta. Wyniki tych badań weryfikowane są następnie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu - wyjaśnia procedury Izabela Małota, dyrektor ds. technicznych MPWiK w Piekarach Śląskich.

Niezależnie od systemu badań laboratoryjnych, w kluczowych miejscach sieci wodociągów, na stacjach wodociągowych, sieciowych zbiornikach wyrównawczych i rurociągach magistralnych należących do GPW S.A. zainstalowane są urządzenia mierzące w trybie ciągłym wybrane parametry jakościowe wody. Każde odstępstwo od normy jest zatem natychmiastowo sygnalizowane i weryfikowane.

Nie ma więc wątpliwości, że picie wody z kranu jest bezpieczne dla zdrowia, o ile tylko rury w waszym budynku, znajdujące się za licznikiem wody, są w prawidłowym stanie technicznym. Na stronie internetowej Spółki publikujemy aktualne raporty z przeprowadzanych badań wody. Znajdują się tam także dokładne informacje dotyczące twardości dostarczanej wody.

Za piciem dostarczanej przez nas wody przemawiają także argumenty finansowe, gdyż jest ona wielokrotnie tańsza od wód butelkowanych. Dla przykładu, zakładając, że pijecie codziennie tylko 2 litry wody, czyli minimalną ilość zalecaną przez lekarzy, to kranówka będzie was kosztować mniej więcej 3 grosze, woda źródlana ok. 3 zł, a mineralna ok. 4 zł. Miesięcznie różnica robi się duża ale najlepiej widać to po roku - picie kranówki kosztować będzie bowiem ok. 12 zł, a wody kupowanej w najbardziej korzystnych finansowo 5 litrowych butlach ok. 600 zł. Inną kwestią są oczywiście walory smakowe, ale jeśli komuś bardzo przeszkadza zapach kranówki może zainwestować w dzbanek filtrujący. Nawet doliczając koszt wymiennych filtrów woda z kranu będzie znacznie tańsza od butelkowanej.

Za „kranówką” przemawia także ekologia. Ograniczenie zużycia plastiku jest jednym z najłatwiejszych działań jakie możemy podjąć, by chronić naszą planetę, a jeszcze przy tym zaoszczędzić. Publikowane niedawno w mediach fotografie Jeziora Żywieckiego przy ujściu Soły, wykonane po zimie przez wędkarzy, przerażają, a przecież sterty butelek zalegających na brzegach rzek, jezior i mórz to niestety powszechny widok w wielu miejscach na całym świecie.

Także z tego powodu w naszej Spółce do minimum ograniczyliśmy zakup wody butelkowanej, a pracownicy piją wodę z kranu. Na korytarzu, czy w Biurze Obsługi Klienta stoją zdroje z wodą kranową. Wszyscy pracownicy, a w pierwszej kolejności pracujący w terenie, wyposażeni zostali w butelki ze stali nierdzewnej, utrzymujące wodę w ulubionej temperaturze, do której wodę czerpie się ze zdrojów lub prosto z kranu.

Piekarskie wodociągi od lat promują picie wody z kranu. Podczas miejskich imprez podstawiamy nasz beczkowóz i zapewniamy ekologiczne kubeczki, by uczestnicy mogli ugasić pragnienie. Częstujemy mieszkańców „kranówką” z owocami. - W krajach zachodniej Europy od dawna pije się wodę kranową - mówi dyr. Izabela Małota. - Taki nawyk chcielibyśmy wyrobić także u naszych odbiorców, bo nasza woda spełnia wszystkie krajowe normy i wymagania określone m.in. w „Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczone do spożycia przez ludzi”. Nie jest też prawdą, co podnoszą krytycy, że kranówka jest wyjałowiona i nie zawiera żadnych minerałów. Zawiera i to całkiem sporo. Osobiście w ogóle nie filtruję wody z kranu, gdyż właśnie dzbanki filtrujące zubożają skład wody - podsumowuje dyr. Małota.

do góry