logo UE
Strona główna/Aktualności/Pierwszy elektryk w wodociągach

Pierwszy elektryk w wodociągach

26 Lipca 2021

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich od miesiąca użytkuje pierwszy samochód elektryczny w swoim taborze. 

- Jest to też prawdopodobnie pierwszy elektryczny samochód użytkowany przez piekarską spółkę miejską - zauważa Marek Tokarz, Prezes Zarządu MPWiK . - Nasz „elektryk” użytkowany jest przez służby odpowiedzialne za utrzymywanie i remonty sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Pracownicy działu odpowiedzialnego za funkcjonowanie sieci najczęściej jeżdżą ulicami Piekar Śląskich, więc to naturalne, że pierwszy bezemisyjny samochód trafił właśnie do nich.

Transformacja w stronę elektromobilności wynika nie tylko z naszej troski o środowisko. Takie działania nakazuje „Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych”. Zgodnie z jej zapisami 1 stycznia 2022 roku spółki miejskie powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych.

Do 2025 roku 30 proc. naszych pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjnych. Dlatego MPWiK już przymierza się do zakupu kolejnych dwóch samochodów elektrycznych, tym razem na potrzeby działu oczyszczalni ścieków i pracowników pionu technicznego Spółki. Prawdopodobnie kupimy je jeszcze w tym roku.

Z ogłoszonych przez Unię Europejską w lipcu br. zaostrzonych limitów emisji dwutlenku węgla wynika, że samochody wyposażone w silniki spalinowe przestaną być sprzedawane już od 2035 roku. Komisja Europejska ogłosiła bowiem, że jej celem jest osiągnięcie 55-procentowej redukcji emisji CO2 do roku 2030 w odniesieniu do tej emisji w 2021 roku. Jest to znaczący wzrost w stosunku do tej pory ustalonego poziomu redukcji, który wynosił 37,5 procenta do 2030 roku. Ogłoszone plany są częścią szeroko zakrojonego planu klimatycznego i spowodują przyspieszenie przejście na zeroemisyjne pojazdy elektryczne.

Pierwszy samochód elektryczny w Spółce

Pierwszy samochód elektryczny w MPWiK w Piekarach Śląskich pojawił się w czerwcu 2021 r. Jest użytkowany przez służby odpowiedzialne za utrzymywanie i remonty sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. 

Do 2025 roku 30 proc. naszych pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjnych. Dlatego już przymierzamy się do zakupu kolejnych dwóch samochodów elektrycznych, tym razem na potrzeby działu oczyszczalni ścieków i pracowników pionu technicznego Spółki.

Prawdopodobnie kupimy je jeszcze w tym roku.

do góry