logo UE
Strona główna/Aktualności/Pieniądze na przydomowe oczyszczalnie

Pieniądze na przydomowe oczyszczalnie

17 Stycznia 2023

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ) w Katowicach uruchamia w tym roku siedem nowych programów z łącznym budżetem ponad 30 mln zł. Wspierane będzie m.in. zakładanie przydomowych oczyszczalni ścieków, zagospodarowywanie wód opadowych i inne formy retencji.

W tym roku rozwinięty zostanie program wspierający przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ubiegłoroczny pilotaż, na który fundusz przeznaczył 1 mln zł, okazał się strzałem w dziesiątkę. W dwa miesiące budżet został wyczerpany, wpłynęło ponad 100 wniosków. Dlatego tym roku Fundusz przeznaczył na ten program 4 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego. Można liczyć na maksymalnie 8 tys. zł dotacji, do 50 proc. kosztów. Przydomowe oczyszczalnie będą dofinansowywane tam, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej i samorządy nie planują jej budowy w ciągu najbliższych 5 lat.

Inny program, z budżetem 10 mln zł, dotyczy tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Można ubiegać się nawet o 300 tys. zł dotacji (maksymalnie połowa kosztów), zaś całość finansowania można pozyskać w formie dotacji wraz z pożyczką. Środki można przeznaczyć np. na zagospodarowanie wód opadowych i inne formy retencji.

Katowicki WFOŚ dysponuje największym budżetem spośród wszystkich wojewódzkich funduszy ekologicznych w Polsce. W tym roku budżet funduszu sięgnie blisko 1 mld zł. Kontynuowane będą wszystkie dotychczasowe programy, a ponadto rozpocznie się siedem nowych.

Designed by brgfx / Freepik

do góry
Od godz. 12 do 14 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicach: Fredry, Demarczyka, Barbary, Makowskiego 1-13 (nieparzyste) i Oświęcimskiej 15, 17, 19, 25, 27, 29 * Od godz. 17 do 19 wody nie będzie przy ul. Piekarskiej 43 i 47 oraz ul. Makowskiego 8-16 (parzyste).