logo UE
Strona główna/Aktualności/Oszczędzanie poprzez pompowanie

Oszczędzanie poprzez pompowanie

29 Maja 2023

Dotąd obiekty przy ul. Śląskiej 17 ogrzewane są ciepłem sieciowym kupowanym od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Piekarach Śląskich. Prowadzona inwestycja pozwoli na zmianę systemu centralnego ogrzewania pomieszczeń oczyszczalni i Działu Eksploatacji Sieci Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Funkcjonowanie systemu będzie się opierało na pracy pomp ciepła i odzysku energii cieplnej ze ścieków oczyszczonych. Miejscem odzysku ciepła ze ścieków będą dwa istniejące osadniki wtórne. Już skończyły się prace montażowe w jednym z osadników, obecnie trwają prace w następnym.

Po opróżnieniu i wyczyszczeniu osadnika, na jego betonowych ścianach wewnętrznych montowane są specjalne wsporniki ze stali kwasoodpornej. To na nich spiralnie zamontowana jest polietylenowa rura będąca wymiennikiem ciepła ze ścieków.

W każdym osadniku zainstalowanych jest 1900 metrów bieżących ułożonych spiralnie rur. Każda z pętli ma nie więcej niż 240. Bezpośrednio przy osadnikach powstały dwie studzienki rozdzielcze. Z nich, poprzez rurociągi, energia niskotemperaturowa zostanie przetransportowana do dwóch pomp ciepła produkcji firmy Mitsubishi. Tam temperatura zostanie podniesiona i przekazana do instalacji grzewczej. W sąsiedztwie pomp zlokalizowane będą też zasobniki ciepłej wody użytkowej.

W pomieszczeniach oczyszczalni oraz Działu Eksploatacji Sieci zainstalowanych zostanie 13 klimakonwektorów, które zapewnią optymalną temperaturę pomieszczeń zarówno zimą jak i latem.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej MPWiK w Piekarach Śląskich spowodowanej decyzjami regulatora rynku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, uniemożliwiającymi Spółce reagowanie na gwałtownie rosnące koszty funkcjonowania, inwestycja w system pomp ciepła nie została odłożona, gdyż natychmiast przyniesie znaczne oszczędności.

Dokładne kwoty wydatków na ogrzewanie prezentuje Marek Strugała, kierownik Działu Oczyszczalń i Przepompowni Ścieków w piekarskim MPWiK. - W okresie od maja 2022 roku do końca kwietnia 2023 r. za ogrzewanie obiektów oczyszczalni „Północ” i Działu Eksploatacji Sieci zapłaciliśmy 145 tys. zł. Skalę ostatnich podwyżek c.o. dobrze pokazuje rozdzielenie tej kwoty na konkretne miesiące. Otóż za 8 miesięcy ub. roku rachunek wynosił ok. 70 tys. zł, a za 4 miesiące roku bieżącego już 75 tys. zł. Całkowity koszt prowadzonej inwestycji to 958,5 tys. zł netto. Po uruchomieniu instalacja będzie zużywać prąd o wartości 56 tys. zł, a to oznacza dla Spółki ok. 90 tys. zł oszczędności rocznie - wyjaśnia kierownik Strugała.

Do tej inwestycji piekarski MPWiK przymierzał się już w ubiegłym roku. Wtedy na przeszkodzie stanęły problemy producentów pomp z dostawą urządzeń oraz brak wolnych terminów u wykonawców. Ostatecznie prace rozpoczęły się w połowie marca br. i mają zakończyć 16 czerwca. Prowadzi je firma VATRA S.A. z Zabierzowa, która opracowała także dokumentacje projektową.

 

do góry