logo UE
Strona główna/Aktualności/Komunikaty/Z wody korzystaj mądrze

Z wody korzystaj mądrze

21 Czerwca 2023

Wysoka temperatura sprawia, że MPWiK odnotowuje wyraźnie zwiększony pobór wody przez mieszkańców Piekar Śląskich. Podlewanie trawników i ogrodów, napełnianie przydomowych basenów, uruchamianie fontann i oczek wodnych, mycie samochodów w połączeniu z pracami jakie Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach nadal  prowadzi na swojej sieci wodociągowej, skutkuje spadkami ciśnienia wody, w godzinach jej największego poboru. Mieszkańcy wyżej położonych rejonów miasta (część Kozłowej Góry), skarżą się na czasowe spadki ciśnienia, a nawet chwilowy brak wody.

W związku z powyższym MPWiK w Piekarach Śląskich przypomina, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od GPW SA, jeszcze do końca czerwca prowadzić ono będzie prace polegające na przebudowie wodociągu magistralnego DN 800 mm od Stacji Uzdatniania Wody „Bibiela” do Piekar Śląskich. Po ich zakończeniu kierunek dostarczania wody do miasta ma zostać przywrócony do normalnego stanu, a mieszkańcy nie będą odczuwać skutków wahań ciśnienia wody.

Jednocześnie apelujemy do mieszkańców Piekar Śląskich, by w okresach występowania wysokich temperatur oszczędnie gospodarowali wodą. Efekty zmian klimatu odczuwamy w Polsce bardzo realnie, a krajowe zasoby wodne należą do najniższych w Europie. Jeszcze zanim zaczęło się tegoroczne lato kilkadziesiąt samorządów w kraju, reagując na narastające objawy suszy, wprowadziło ograniczenia w wykorzystywaniu wody przez mieszkańców. Problem nie dotyczy tylko niewielkich samorządów, o niezbyt rozwiniętej infrastrukturze wodociągowej. Np. w Gdyni władze wprowadziły ograniczenia podlewania ogródków, które powinny być nawadniane po godz. 22.00. Takie ograniczenia nie grożą na razie mieszkańcom naszego miasta, ale rozsądne wykorzystywanie wody jest zawsze pożądane.

do góry